Ortopedia
Rehabilitacja
Medycyna sportowa

Autologiczna Kondycjonowana Surowica

Terapia Orthokine®

Orthokine® to autologiczna terapia stosowana od 1998 roku w leczeniu zwyrodnień, zapalenia stawów, a także zwlaczająca bóle pleców (krzyża), które są skutkiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, stawów międzykręgowych oraz stanów zapalnych korzeni nerwowych. Jak wykazały badania, terapia jest również skuteczna klinicznie w przypadku urazów mięśni i ścięgien.

Terapię opracowali niemieccy naukowcy i opisana została w wielu renomowanych naukowych periodykach – stosuje się ją z powodzeniem od wielu lat. Mieszanina autologicznych białek surowicy (Orthokine®), którą podaje się do organizmu, jest wolna od obcych dla organizmu substancji. W trakcie przeprowadzania terapii pacjentowi podaje się mieszaninę autologicznych białek surowicy, które zostały wytworzone z jego własnej krwi. Metoda ta przywraca stan równowagi miejscu, które zostało zmienione zapalnie, z kolei proces zapalny oraz postępujące niszczenie tkanek zostają zahamowane albo całkowicie powstrzymane.

Terapię Orthokine ® stosuje się w miejscu, które dotknięte jest procesem zapalnym wywołanym przez zmiany degeneracyjne stawów – dzięki terapii zahamowane zostają zachodzące zmiany oraz zostaje usunięty ból.

Pierwszy etap na polega na pobraniu krwi, przy pomocy specjalistycznej strzykawki (EOT®II), z żyły ramiennej pacjenta. Dzięki specjalnej konstrukcji strzykawki następuje proces w którym określone komórki pobranej krwi zostają pobudzone do produkcji właściwego białka przeciwzapalnego – antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1Ra), powstrzymującego procesy zapalne w miejscu wstrzyknięcia. Terapia Orthokine® charakteryzuje się tym, że antagonista receptora interleukiny-1 pozyskiwany jest bez innych, obcych dla organizmu substancji. Uzyskaną w taki sposób surowicę wstrzykuję się następnie w chory staw pacjenta, od którego została pobrana krew.

Intereleukina-1 (IL-1) to białko przekaźnikowe – substancja ostrzegająca komórki organizmu o urazie czy zakażeniu. Właśnie zapalenie będzie reakcją organizmu na uszkodzenie. Stan zapalny, który trwa dłużej niż kilka dni przechodzi w stan przewlekły. Białka przekaźnikowe, w tym antagonista receptora interleukiny-1 (IL-1Ra) mają za zadanie zahamować stan zapalny. U osób, u których będzie nasilał się proces zapalny związany z destrukcją stawów zostaje zaburzona równowaga (homeostaza) pomiędzy interleukiną-1 a antagonistą receptora interleukiny-1 na niekorzyść tego drugiego. Efektem jest nasilający się proces zapalny.

Zarówno skuteczność terapii Orthokine ®, jak i jej tolerancja przez organizm sprawdzono klinicznie oraz naukowo potwierdzono w trakcie badań klinicznych. Ta naturalnie biologiczna terapia stanowi osiągnięcie ortopedii molekularnej opierając się na wnikliwej obserwacji pacjentów, a także długoletnich badaniach, rezultatach i wynikach testów przedklinicznych i badań klinicznych oraz doświadczeniach lekarzy i analizie międzynarodowej w specjalistycznej literaturze. Terapię stosuje się od 1989 roku w 488 licencjonowanych ośrodków na całym świecie. Do tej pory zostało wykonanych prawie 483 tysiące wstrzyknięć surowicy.

Etapy terapii Orthokine®

  • Zostaje pobrana krew z żyły ramiennej pacjenta,
  • Syntezowanie białek ochronnych w trakcie inkubacji krwi pacjenta,
  • Wytworzenie „Autologicznej Kondycjonowanej Surowicy” z krwi pacjenta, a więc surowicy zawierającej nowo powstałe białka ochronne,
  • Wstrzyknięcie surowicy wytworzonej z krwi pacjenta w chory staw lub okolice zmienionego zapalnie nerwu – 1-2 razy w tygodniu.

W terapii Orthokine® stosuje się specjalistyczne oraz opatentowane strzykawki EOT®II, które produkuje się w Niemczech w ściśle kontrolowanych warunkach.

Czas, w którym utrzymują się dobre efekty kliniczne terapii Orthokine®, wynosi ponad dwa lata.

W Polsce terapia dostępna jest tylko w wybranych i licencjonowanych ośrodkach.

Koszty terapii nie podlegają rozliczeniom z ubezpieczenia zdrowotnego i są ponoszone indywidualnie przez pacjenta.