Ortopedia
Rehabilitacja
Medycyna sportowa

Mezenchymalne Komórki Macierzyste z tkanki tłuszczowej

LIPOGEMS

Jest to innowacyjna terapia oraz technologia pozyskiwania rozdrobnionej tkanki tłuszczowej własnego organizmu, która implantowana w miejsce chorobowo zmienione wspomaga regenerację i naprawę uszkodzonej tkanki.

Terapia Lipogems zawierająca dużą ilość komórek regeneracyjnych stanowi naturalną alternatywę lub dodatek do interwencji chirurgicznej, wspomagając procesy regeneracyjne organizmu.

LIPOGEMS oprócz tkanki tłuszczowej zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane perycytami. W drodze mechanicznego rozdrobnienia tkanki tłuszczowej, tkanka wraz z naczyniami ulega uszkodzeniu czego konsekwencją jest uwalnianie perycytów, które następnie przetwarzają się w Mezenchymalne Komórki Macierzyste. Posiadają one właściwości różnicowania się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, kości, ścięgna, więzadła i tłuszcz. Mezenchymalne Komórki Macierzyste powstrzymują również procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i faktycznie wzmacniają naturalną zdolność tkanek do ich regeneracji. Poprzez produkcję proteiny będącej naturalnym antybiotykiem o nazwie LL 37, Mezenchymalne Komórki Macierzyste posiadają  właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Z tych względów Lipogems jest cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej wykorzystywanym w leczeniu wielu schorzeń m.in. trudno gojących się ran, oparzeń, zmian zwyrodnieniowych stawów, uszkodzeń chrząstki stawowej, degeneracji krążków międzykręgowych (czarny dysk).

Mezenchymalne Komórki Macierzyste otrzymane w technologii LIPOGEMS charakteryzują się:

  • dużą dostępnością,
  • małoinwazyjną metodą pobierania,
  • żywotnością przekraczającą 90% niezależnie od wieku pacjenta,
  • bezpieczeństwem przeszczepów autologicznych

 

LIPOGEMS w ORTOPEDII i MEDYCYNIE SPORTOWEJ

Komórki macierzyste mają unikatową możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu, a także działają przeciwzapalnie stwarzając odpowiednie warunki do regeneracji tkankowej.  

Technologia Lipogems pozyskująca komórki macierzyste  w drodze liposukcji, umożliwia otrzymanie dużej ilości komórek liczonych w milionach, co pozwala na zastosowani ich do terapii regeneracyjnej, mającej na celu odbudowę zniszczonej tkanki. Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały kilkutygodniowej hodowli komórkowej w warunkach laboratoryjnych, co ograniczało zastosowanie kliniczne.  

Procedura Lipogems polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy, a następnie po krótkim jej przygotowaniu, wstrzykuje się preparat  w chorobo zmienione miejsce. Implantowany aspirat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, dożylnym. Jedną z głównych zalet metody Lipogems jest jego mała inwazyjność, jednoczasowość (brak konieczności namnażania komórek w laboratorium) i mało traumatyczny przebieg procedury. Zabieg Lipogems nie wymaga hospitalizacji, umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin od jego zakończenia.

Główne wskazania do zastosowania LIPOGEMS:

  • Zmiany degeneracyjne stawów oraz ścięgien,
  • Entezopatie (np. łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka)